Časopis Umělec 2009/2 >> Ameická sochařka Přehled všech čísel
Ameická sochařka
Časopis Umělec
Ročník 2009, 2
6,50 EUR
8 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Ameická sochařka

Časopis Umělec 2009/2

01.02.2009

Katarína Uhlířová | umělec | en cs de

Váhám, jak představit Janu Kochánkovou (*1979), chci naznačit a nedoříct otrocky všechno, co mě na její prácí překvapuje a baví. Proto jen velmi krátký odlehčený úvod: Jana Kochánková aka Koko, americká sochařka, absolvovala roku 2006 v atelieru Malba II u Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na AVU v Praze. Celý článek by měl být hledáním jiného prostoru Jany Koko Kochánkové, nebudu se proto věnovat jemným kresbám a silikonovým malbám na sklo ani grafikám nebo pestrým oděvům. Textilie prozkoumám pouze do míry jejich svobodného užití a volnosti, zajímat mě bude především jejich prostorový potenciál ve spojení s tělem, věc pro Koko tak samozřejmá.


Předehra. Mickey Mouse:
Kašírovaná maska Mickey Mouse a tělo jen tak. Naostro. Jen tak pro radost a ze zvědavosti. Černobílé fotky. V rámečku podlepené papírem z kalendáře. Jako sochy typu kuroi nebo koré bez drapérie, zato s maskou a rukavicemi. Právě kvůli tomuhle začátku je pro mě Koko, s náznakem úsměvné hyperboly, jednou provždy americká.1

NY poprvé:
Oblečený Mickey Mouse nebo spíš Minnie bez masky vtrhne do Metropolitního Muzea. Koko zajímají Indiáni obou Amerik, jejich užité umění je utříděno a pod taktovkou následovníků Clauda Levi-Strausse rozstrkáno do vitrín. Soustředěně celé dny mezi tím vším Koko kreslí a píše deník. Navíc proběhne jedno malé intermezzo v Mexiku, zemi lebek, duchů, masek a kaktusů. Koko právě přestala studovat biologii. Doslova tetuje do deníků tvary keramických nádob. Kosti dinosaurů. Hodiny a hodiny v Metropolitním Muzeu. Chodí do kina pod širákem, zadarmo. Jednou se do New Yorku vrátí.

AVU v Praze:
Akademie Výtvarných umění, to je místo, kde je dobré vyzkoušet si všechno. Zeptat se na cokoli a potkat se s kýmkoli. Je možné nelámat si s tím vším tolik hlavu a dívat se kolem sebe. Souhlasím. V rychlosti připomenu to, co vylovím z paměti, třeba performance Zajíc a Mrkev, 2004 (spolu s Evou Koťátkovou), sošku Dead Dogie, 2004, performance Mummy Twins, 2004 (spolu s Federikou Fiorny) také fotosérii Who Am I? Masky jsou opět ve hře. Na hraně mezi kuklením a exhibicí. Bavila mě velmi strakatá pestrá instalace Bunkr z roku 2007, kterou málokdo viděl naživo a taky Diplomka obhájená v létě 2007.

NY podruhé:
Koko se vrací. Koko už neznamená jen nick, Koko se stává značkou, a to nejen textilní. V roce 2006 absolvuje stáž na Cooper Union v New Yorku. Vymýšlí performance pro město New York. Chová se trochu jako 3D VJ a mixuje akce, fotografie, happeningy, krátká videa a sochy v pohybu, chcete-li, pohyblivé sochy uprostřed města měst. To se mi líbí. Pan Tráva, Oblak a pan Slunce se prochází New Yorkem, sedají si do cukrárny, odpočívají na zahrádce. Postávají na jednom z nejrušnějších míst, na Astor Place. Chlupaté, bláznivé postavy: podivně haptický pan Tráva a bledé Slunce, lesklý modrobílý Oblak s přiznanými končetinami. Barvy se proplétají s doteky, postavy jsou vyvedeny v konkrétní životní velikosti. Ti tři pro mne představují velmi měkkou variantu soch ve veřejném prostoru. Koko jako Tráva, zelená látka je ve spojení s tělem víc než kostýmem asi sochou, nakupuje v luxusním butiku. So, beautiful. So, sweet. Crazy and Green.
Na Coney Islandu sněží. Něžnou a zasněnou, melancholickou sexuální barbarku fotí fotograf. Pláž, sochy ze sněhu, Koko sama se opět stala sochou. Mám ráda tyhle fotky z pláže na Coney Islandu. Část z nich byla vystavena a pobuřovala nedávno puritány v Atelieru Jana Sudka v Praze na Újezdě, série Mirek byla tehdy pečlivě adjustována v rámečcích zářivě rudě žhnoucí barvy Ferrari, byla prezentována v dobrém kontextu společné výstavy Příroda se na něm vyřádila.2 Zpět ale na Coney Island. Je brzy ráno. Chladné ranní světlo. Jana pózuje jako Oblak s pruhovanými podkolenkami, v černých kozačkách. Ovoce na pláži. Citrony a melouny na pobřeží. Jana jako Mirek. Tichá smyslná postava. Tělo jako socha něco šeptá. Vše fotí další SuperStar, Mark Ther (*197?), právě si odskočil z festivalu v Brooklynu a dobře se baví. Jana – Mirek sedí jako pasivní objekt v paprscích před objektivem, v očích má otázku nebo odvetu?
Sněhové koule s autoportréty a muchomůrka bílá. Vizuální zákusky. Sníh sám o sobě a taky sníh jako metafora. Slaná voda. Červené tečky na sněhové muchomůrce … jsou z toho nejlevnějšího kečupu. Jana dobývá Ameriku po svém. Coney Island, je její jiný prostor.
Nedá mi to, musím něco prozradit. Setkala se tenkrát také s Louise Bourgeois. Obě dvě fascinují pavučiny, obě jsou mladé a nehorázně temperamentní, každá jinak. Dvě pavoučí ženy3. O Louise říkají, že už je ve věku, ale nevěřte, není.

Galerie Jelení, Smíchov, Praha:
Dvě galerijní místnosti, plně v režii Koko s falešným knírem. Je Koko s knírkem víc Mirek nebo je spíš Jonathan Meese? Vstupte. Iglú je totiž privátní pojem i prostor. Důvěrný. Vnitřní. Bublající jezírko uvnitř změkčuje bílou barvu interiéru, činí snesitelnějším zvuk praskajícího polystyrénového ledového sněhu. Druhá místnost je exteriérem. Co se děje venku? Zelená tráva je vzpomínkou na NY. Stromy jsou filmovány s filtrem, jsou tedy filtrovány jako vzpomínky z dětství. To zelené je Tráva nebo kůže ledního medvěda, který prožil svůj život v punku, obarvený nazeleno? Jméno Jana je vryto do kůry stromů. Jana Koko Kochánková modeluje nově mapu pozměněného prostoru galerie Jelení, modeluje své vzpomínky i pohyb přicházejících. Zapomeňte. Staňte se jinými Eskymáky, zapomeňte na všechna politicky korektní pojmenování. Staňte se jinými vizuálními Inuity. Poležela jsem tenkrát uvnitř asi hodinu a napsala si privátní recenzi. Jen tak do kapsy.
Kokoland1, krajina za bránou Karlín Studios, Karlín, Praha:
Myslela jsem si tenkrát, že to bude čistě sochařská výstava.4 Znamenala pro mne však mnohem víc. Procházela jsem rozdělanou i hotovou výstavou v Entrance často. Sochy se měnily, pomalu Koko přidávala … koberce na zem, lampu, plakáty na stěnu, panenku, svíčky, plyš, květovaný ubrus a toaletní papír. Několik konstrukcí, na nich napíchnutí plyšáci a boty mizí pod sádrou. Sádrová lavina překryla měkká plyšová těla. Proces je pomalý, ale rychlejší než tažení medu. Občas trčí do prostoru špička lodičky, plyšové ucho nebo parůžky. Měnilo se pozvolna skupenství, napětí, hustota i teplota sádry. Oblé tvary v tahu směrem dolů zmohla gravitace. Křehké jako sochy ze snů běžkařky na hřebeni. Tohle prostředí si mě získalo. Bylo mi dobře mezi sochami s příchutí ovocné zmrzliny a polárky.
Dernisáž v Kokolandu byla dlouho nekončící večeří s jídlem, čajem a dobrým vínem, mlčelo se, jedlo, mluvilo, přišel za námi i úplně malý pes. Jen tak na koberci mezi sochami ležely, možná seděly nádoby, seděli a polehávali tam lidé a pes, polštáře a květiny.
Patříte mezi ty, kdo právem nevěří tisku, či mluvenému slovu? Sledujte proto raději pravidelně www.kokoland.org. Vítejte ve vysněné zemi americké sochařky Koko. Neplaťte vstupné, nestůjte frontu na víza, klikejte a pohybujte se sítí odkazů svobodně, víc nemusíte. Tento prostor pro sebe i pro vás do plochy o rozměru vaší obrazovky pravidelně válcuje Koko. Vězte předem, tento web má své mouchy. Jsou tu zcela úmyslně. Vítejte v Kokolandu.5
A na závěr ještě srdceryv, neboli srdceryvný příval adjektiv. Koko je divoká, něžná, impulzivní, překvapivá, intenzivní, neodbytná, koncentrovaná. Zasněná, zarputilá, nezvladatelná, textilní, kečupová na sněhu, spirituální i sportovní, divadelní, metropolitní, z Barrandova s kulisami, z Coney Islandu, z ostrova zábavy, taky táborová vedoucí z Kokořínska, fenomenální pomazánková kuchařka, z kapuery i z jógy vyklidněná. Vizuálně zdivočelá. Obývá Kokoland. Se sochařskými zábranami a především bez nich. Koko je Jana Kochánková, někomu připomíná Josefin Baker, mohla by být klidně sestrou Luise Burgeois. Koko je taky Mirek, jindy ale vypadá zas víc jako Jonathan Meese.

Koko je moje oblíbená americká sochařka sněhu a šlehačky.

1 Přívlastek americká je speciální, poprvé byl použit v názvu samostatné výstavy Americká sochařka Koko v brněnské galerii Potraviny roku 2007. Doporučuji k přečtení krátký text a vlastní definici přívlastku americká od Matyáše Chocholy. Souhlasím s ním, Koko je naprosto americká. www.galeriepotraviny.cz.

2 Skupinová výstava Příroda se na něm vyřádila, v Atelieru Josefa Sudka byly tehdy vystaveny fotosérie Příroda se na něm vyřádila (Ondřeje Brodyho), Wiener wurst (Marka Thera) a Mirek (Jany
Kochánkové) www.sudek-atelier.cz.

3 O tom, že je Koko pavoučí žena, ví asi nejlépe Lenka Vítková, pavučina byla hlavním motivem jemné samostatné výstavy Jana v olomoucké exterierové galerii – ve stánku č.36 www.36.cz, Lenka měla také možnost pozorovat autorku v akci z bezprostřední blízkosti během loňského projektu Cargo v Bukurešti
www.cargo.cz.

4 Doprovodný text – rozhovor k výstavě tenkrát s Koko vedla Sláva Sobotovičová, považuji ho za přímý a dobrý úvod do problematiky práce pro toto místo. I v tom je Koko svá a naprosto živelná. Rozvíří energie a potom je ztiší. www.entrancegallery.com

5 „Koko is an artist from Prague. Welcome to her web sites. Enjoy! Best wishes.“


Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

No Future For Censorship No Future For Censorship
Author dreaming of a future without censorship we have never got rid of. It seems, that people don‘t care while it grows stronger again.
V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche V rauši mediálního Déjà-vu / Poznámky k obrazové strategii Olivera Pietsche
Goff & Rosenthal, Berlin, 18.11. – 30.12.2006 Co je droga a co není, je ve společnosti stále znovu probíráno, stejně jako vztah k nim. Se kterou drogou umí společnost zacházet a se kterou ne, a jak o nich lze vyprávět ve filmu – zda jako o osobním či kolektivním zážitku – či jen jako o zločinu, to ukazuje berlínský videoumělec Oliver Pietsch ve svém pětačtyřicetiminutovém filmu z roku 2005 The…
Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
austrálie
Tomatová omáčka na vepřové Moo Shoo
Charlie Citron
Číst více...
reportáž
Litevská jízda
Litevská jízda
Arunase Gudaitas
Aš menininkas – Aš save myliu Vincent van Gogh v jednom z dopisů bratrovi označil kavárnu za místo, kde člověk může lehce zešílet. Kavárna Centra současného umění (CAC) v litevském Vilniusu je takovým místem. Důvěrní znalci místních poměrů ji označují za “velmi bohémskou”, a skutečně na rozdíl od tradičně sterilních a předražených muzeálních občerstvení se atmosféra v kavárně CAC zdá navýsost…
Číst více...
reportáž
Ve stínu hrdinů
Ve stínu hrdinů
Alena Boika
Když jsem před někým řekla, že mám letět do Biškeku na Druhou mezinárodní výstavu současného umění, první otázka zněla „A kde to je?“ Vysvětlila jsem, že Biškek je hlavní město Kyrgyzstánu, načež se obličej naproti mně protáhl a já jsem musela doplnit, že to je ve Střední Asii v horách u jezera Issyk-Kul. Druhá otázka pak byla „Tam se něco děje?“ Tak se ale mohli ptát pouze lidé neznalí, neboť…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Z názvů vybíráme: O princezně, která hajlovala, Prase pes, Puch, O otylé rybičce, Paraolympiáda, Planeta hlav a tak podobně. ,...
Více informací...
4,02 EUR
5 USD
Devil From The Back, sketch - inkwash, 2011, 33 x 25 cm
Více informací...
460 EUR
547 USD
Druhá část čtyřdílného publikačního projektu nejhravějšího českého umělce, která je věnována jeho souputníkům v krajině...
Více informací...
8 EUR
10 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS