O DIVUSU Zpět na hlavní stranu

Divus je avantgardní kosmopolitní nakladatelství působící v několika zemích a šířící své publikace i periodika v mnoha světových jazycích. Vydává celosvětově distribuovaný časopis Umělec. Jeho významnou součástí je umělecký a vzdělávací program uskutečňovaný ve vlastních i hostitelských prostorách. Souběžnými projekty jsou východoevropská osvětová platforma Eastern Alliance, experimentální město Nová Perla a instituce MCFSAE. Vedle vlastních aktivit poskytuje Divus nakladatelské a umělecké služby z jejichž výtěžku jsou financovány neziskové aktivity.

 

 

Výběr z prvních deseti let

 

V roce 1992 založil Ivan Mečl Divus jako umělecké nakladatelství a dostatečně technicky vybavené tvůrčí zázemí. Rozrostl se ale v projekt se širokým kulturně-produkčním záběrem. Jednou z prvních publikací byla pohádka Tomáše Vejdovského upravená a ilustrovaná Markétou Othovou, která byla také jedním z nejbližších zakládajících spolupracovníků.

Po několika knižních publikacích vyšlo v roce 1995 první číslo uměleckého revue Divus. Toto velkoformátové médium v sobě spojovalo alternativu, exkluzivitu, umění i okrajovou tvorbu, nevkus, tápání i styl a udalo cestu celému projektu. V roce 1995 vydal komiks Pavla Reisenauera Smrt po životě. V letech 1995 - 1996 zorganizoval s Alešem Kunešem kolektivní výstavy "Bazar" a "Nádraží". Výstavy otevíraly možnosti vystavování širokému spektru umělců při jejichž výběru nehrálo roli hledisko umění ale odvahy nespoutané tvorby. Společně s Alešem Kunešem a Markétou Othovou započali tradici Mezinárodního dne neuskutečněných nápadů jehož první ročník se konal 24. června 1997 na Letenské pláni v Praze. Akce, jejímž základem byla tvůrčí účast veřejnosti se zopakovala v roce 1998.

V roce 1997 vyšlo v Divusu první číslo časopisu Umělec o současném umění a kultuře. Od roku 2000 vychází česky a anglicky. V roce 2002 vyšel i francouzsky. Spolupracovníky na tomto projektu se stali Lenka Lindaurová a nynější šéfredaktor Vladan Šír. V roce 1997 a 1998 uspořádal s Rádiem 1 umělecké večery v klubu Roxy s neobvyklým a bohatým programem. Koncem roku 1997 začíná několikaletá mediální spolupráce s Rádiem Limonádový Joe. Produktem se staly pověstné Strany solidní nejistoty -neobvyklá celostránková tisková inzerce a celá řada veřejných happeningů. Nejslavnějším je "Pochod českých lvů na Pražský hrad" s cílem ovlivnit volbu prezidenta.

V roce 1998 vytvořil s týmem Jana Svobody edici knížkohraček TAKITAK. Řada knižních objektů vzniklých na principu uměleckého díla k pochopení tvůrčího procesu je pro děti i dospělé. Vyšla tak díla Františka Skály, Petra Nikla a Kateřiny Vincourové. Jsou připravena díla Jiřího Příhody a Jiřího Černického. Vysokou kvalitu organizace, produkce i publikační preciznosti ověřila spolupráce na uspořádání výstavy Františka Kupky roku 1999 v pražském Rudolfinu a vytvoření obsáhlé obrazové publikace Kupka - Waldes. Na sklonku roku 1999 vznikl v rámci Divusu projekt Teledivision, zaměřený na hranou i animovanou televizní tvorbu ve spolupráci s divadlem Obludárium, Kakalíkem a Tomodači no Uran čan. Také naplno rozvinul nové technologie webových aplikací a 3D. V roce 2001 prezentoval první dva polovečerní filmy Nasvícená smrt a Tequila Dance.

Od roku 2000 se účastní časopis Umělec a jeho hosté mezinárodních prezentací, festivalů a výstav jako je Manifesta v Lublani, Art Forum v Berlíně, Armory Show v New Yorku, Art Basel a další. Stal se pořadatelem některých zahraničních akcí a výstav. Například večera Divusu a Umělce v Berlíně v roce 2000 s výstavou i divadelním vystoupením, výstavy současné české fotografie Fotok v Budapešti v roce 2001 a měsíční multimediální prezentace aktivit v Pařížském Palais de Tokyo. Na podzim roku 2000 vyšly první sešity komiksové edice Dobrodružství. V létě roku 2001 a 2002 spolupořádal Divus komiksový festival Grrr!!!Žbuch! s mezinárodní účastí i přehlídkou filmů inspirovaných komiksem. Počátkem roku 2002 představil Teledivisio první díl ze seriálu "Muž, který věděl příliš mnoho..." V roce 2001 se stal Divus spoluzakladatelem hudební Stanice O a vytvořil její designovou, animační a videoartistní část. A to zdaleka není vše.

 

 

Divus dnes, jeho aktivity a kde ho najdete

 

Výběr z obsahu časopisu Umělec, řazený podle čísel, členěný tematicky i žánrově, najdete v jeho databázi. Výběr z časopisu Umělec si vedle angličtiny, němčiny, španělštiny, francouštiny a ruštiny můžete přečíst i čínsky.

 

Knihy, hudbu, filmy a vše ostatní, co vzniklo v Divusu nebo bylo vytvořeno jeho autory a umělci lze najít v jeho eshopu.


Divus najdete v Londýně, Praze a Berlíně. Každá pobočka má svoji oddělenou stránku s programem a aktualitami.

Přímý odkaz na program Divusu v Londýně je zde a také na fcb. Pražský Divus má program zde, také fcb a ještě by vás mohl zajímat projekt města Nová Perla a její fcb. Divus Berlín má program zde a k němu fcb.

 

Historii Studia Divus, výběr z jeho realizací a nabídku nakladatelských i uměleckých služeb si můžete prohlédnout na jeho stránkách.

 

Partnerskými organizacemi jsou Eastern Alliance, spolek redaktorů časopisu Umělec organizující osvětové a vzdělávací zahraniční akce, a spolek Perla, zajišťující neziskové aktivity projektu nového města.


04.09.2019
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Jedny z nejpříšernějších příběhů na světovém trhu s kvalitní brakovou literaturou. Negativistický egoista Sliz - příšera...
Více informací...
2,41 EUR
3 USD
21 x 29,7 x 1 cm / 49 pages offset + couv sérigraphie 6 pass. couleur / 1000ex
Více informací...
15 EUR
17 USD
29.5 x 45.5 cm, Pen & Ink Drawing
Více informací...
446,40 EUR
501 USD
The Immortal Man Bag Journal of Art | Complete collection of printed editions. Featuring Man Bag No.6 for the first time | Text...
Více informací...
33 EUR
37 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS
NOVÁ PERLA

Kyjov 36-37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

 

GALERIE
perla@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena od středy do neděle od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

KAVÁRNA A KNIHKUPECTVÍ
shop@divus.cz, +420 222 264 830, +420 606 606 425
otevřena denně od 10:00 do 22:00
a na objednávku.

 

STUDO A TISKÁRNA
studio@divus.cz, +420 222 264 830, +420 602 269 888
otevřena od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00

 

NAKLADATELSTVÍ DIVUS
Ivan Mečl, ivan@divus.cz, +420 602 269 888

 

ČASOPIS UMĚLEC
Palo Fabuš, umelec@divus.cz

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

news@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082


 

DIVUS BERLÍN
berlin@divus.cz
 

DIVUS VÍDEŇ
wien@divus.cz
 

DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
 

DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz

DIVUS MOSKVA A MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus Stavíme pro tebe Národní galerii! Pojď do Kyjova u Krásné Lípy č.37.